Nemcsak a beltéri ajtó, de a hozzá illő ajtótok kiválasztása is kardinális kérdést lehet, ha lakásfelújításról, építkezésről van szó. Habár a régebbi kivitelek néha még fel-fel bukkannak, ma már egyre inkább átadják a helyüket a legkorszerűbb konstrukcióknak.
Bemutatkoznak a régi nagyágyúk
Pallótok
A pallótok megjelenése valahol még az első generációs ajtótokok közé tehető, de használata a mai napig visszaköszön, főként felújítási munkáknál. Manapság már azért sem előnyös választás, mert legyártásuk rendszerint eredeti szabványméretek szerint történik, régebbi irányelvek követésével.
A pallótokos konstrukció több sebből is vérzik. Gyakori eset, hogy a beépítés során a tok vastagsága valamiért nem illeszkedik a fal síkjával. A pallótok hátránya itt egyből meg is mutatkozik: mivel nem állítható, különféle rések üthetik majd fel a fejüket a beszerelést követően. A korrigálás pedig általában úgy oldható meg, hogy takarólécekkel próbáljuk meg palástolni a szerelési hézagot. A hézagtakaró elemek viszont hagyhatnak némi kivetnivalót, ha esztétikai szempontokról van szó, hiszen általában csak látható szögeléssel kivitelezhetők. Természetesen nem elítélendő ez a tok kivitel sem, és egyes építészeti irányok a mai napig kedvelik ezt a hektikus megjelenést.
Gerébtok
A másik régi motoros a gerébtok, vagy másnéven blokktok, amellyel főként az alacsonyabb árfekvésű nyílászáróknál találkozhatunk. Habár a gerébtokos ajtók beépítése a falazással azonos időben történik meg, a szerelési hézag itt is szemet fog szúrni. Amennyiben azt szeretnénk, hogy némileg esztétikusan fessenek, szegőléccel tudjuk elfedni a hiányosságokat. Az ilyesfajta korrekció azonban plusz költséget ró maga után és tovább növelheti a befektetett energiát.
További hátránya között említhető, hogy egy esetleges nyílászáró csere során a gerébtokot csak bontással lehet kiszedni. Mivel az alapanyag felhasználásnál a szakemberek a gyengébb minőségű eszközökhöz nyúlnak, sajnos egy nem túl hosszú életű ajtótok kerekedik ki a történetből. Ez a konstrukció emiatt nem ajánlott forgalmas helyekre, de sokszor még magáncélú felhasználásra sem.
Utólag szerelhető kivitel: az ajtótokok új generációja
A mai modern épületekben és az igényesebb felújításoknál már az állítható, utólag szerelhető tokos megoldás kerül előtérbe. Ez a típus olyannyira korszerűnek számít, hogy képes áthidalni a régebbi kivitelek hátrányait is. Egyik legnagyobb előnye, hogy kizárólag az építkezés utolsó szakaszában kerül beépítésre, mellyel rengeteg álmatlan éjszakát spórolhatunk meg magunknak. Mivel a festés és burkolás után kell beszerelni, könnyedén elkerülhetők a felületi sérülések, de még a fali egyenletlenségek is láthatatlanná tehetők. További előnye, hogy még hepepuhás felület mellett is remekül fog illeszkedni majd a falra. A korábban emlegetett kivitelekhez képest, egy utólag szerelhető tok a későbbi korrigálások lehetőséget sem veszi el előlünk. Egy lakásfelújítás, ajtócsere során is előnyösen alkalmazható, hiszen egy kis állítási lehetőségre is módot adnak.
Gondolkodjon Ön is praktikus megoldásokban!
Az utólag szerelhető tok tehát az élen jár, ha praktikusságról és modern megjelenésről van szó. Így nem is csoda, hogy a legtöbb beltéri ajtó gyártó ezzel a megoldással kínálja nyílászáróit.
Amennyiben Ön is ilyen kivitelre vágyik, akkor ne késlekedjen felkeresni minket! A Tisza Ajtó kínálatában elérhető modellek mind utólag szerelhető, állítható tokkal kerülnek majd beépítésre, legyen az egy dekorfóliás beltéri ajtó, vagy bármelyik más típus. A helyszíni felmérés során nagyon pontosan vesszük le a méreteket, hiszen ez az alapja annak, hogy a megfelelő tokot tudjuk majd beépíteni. Cégünknél a tökéletes harmónia megteremtésére is odafigyelünk, így segítünk esztétikai szempontok szerint is az otthonába legjobban illeszkedő ajtót kiválasztani, lehet az például egy cpl vagy dekorfóliás beltéri ajtó.